Pro zájemce o studium
Jeden obor. Nespočet uplatnění.
Přidejte se k nám! Navazující magisterský studijní program „Podnikání a právo“ na KPEP FMV VŠE v Praze je skvělou volbou pro vaši profesní budoucnost. Více o tomto programu je k dispozici např. na fakultním webu zde, u kteréhokoli z našich vyučujících (jejich přehled je vám k dispozici zde) a samozřejmě i níže na těchto stránkách! Vzorový studijní plán jsme pro vás pak připravili zde.
Na jaké kurzy se u nás můžete těšit?
Ing. Lucie Andreisová, Ph.D., odborná asistentka katedry
Jedním z povinných kurzů v rámci našeho navazujícího magisterského studijního programu Podnikání a právo je i kurz 2PR418 Podnikatelská etika a compliance. Základní představení tohoto kurzu pro vás jeho garantka připravila ve videu níže.
Příběhy a zpětná ohlédnutí našich studentů a absolventů
Ing. Lucie Šálková, compliance specialistka ve společnosti Česká pojišťovna (absolventka oboru Podnikání a právo na KPEP FMV VŠE v Praze)
Ing. Lucie Šálková úspěšně absolvovala náš navazující magisterský studijní program Podnikání a právo v roce 2019. Jak studium a výuku v rámci tohoto programu hodnotí? Jaké je její současné profesní uplatnění? A na jaké momenty dnes nejraději vzpomíná? Více se dozvíte ve videu níže.
JUDr. Milan Vrba, Ph.D., advokát a student navazujícího magisterského studijního programu Podnikání a právo na KPEP FMV VŠE v Praze (moderuje doc. JUDr. Nicole Grmelová, Ph.D., členka katedry)
JUDr. Milan Vrba, Ph.D. je aktuálně studentem navazujícího magisterského studijního programu Podnikání a právo. Co ho ke studiu tohoto programu po úspěšném absolvování práv vedlo? Jak je studium skloubitelné s výkonem advokacie? A jaké další informace byste měli mít? Více se dozvíte ve videu níže.
Ing. Lukáš Répal, provozní ředitel ve společnosti Accolade (absolvent oboru Podnikání a právo na KPEP FMV VŠE v Praze)
Lukáši, jaká byla Vaše motivace pro výběr oboru Podnikání a právo?
Vždycky jsem se zajímal o obchod a uvědomil si, že to je ten směr, kterým chci jít dál. Kombinace práva a podnikání zaujme každého na první dobrou. Já jsem tíhl k realitám a touto cestou se ubírám doteď. Upřímně, právníkem jsem nikdy být nechtěl. Nicméně ve spojení s obchodem je to atraktivní. I proto, že škola zde nabízí například obchodní právo či podnikatelskou etiku.
Jaké je v současné době Vaše profesní uplatnění?
Začal jsem budovat profesní kariéru již při studiu jako makléř. Svůj první byt jsem prodal v roce 2007, tehdy jako student druhého ročníku VŠE, zahraničnímu investorovi, který mě poté požádal, abych si po dokončení prodeje vzal byt na starost. O pár měsíců později jsem byl doporučen několika dalším majitelům bytů v daném objektu a koncem roku jsem již celý objekt řídil. Poté jsem dostal nabídku od mezinárodní společnosti se sídlem v USA zabývající se správou nemovitostí spravovat jejich portfolio v ČR a na Slovensku. Mou prací bylo zajišťovat služby v oblasti správy nemovitostí a facility managementu. Po tvrdé práci v tom našem českém rybníčku jsem se rozhodl, že zkusím žít a získat více zkušeností v zahraničí.
Společnost Emaar (Dubaj) si mne sama vyhledala pro pozici manažera objektu, kde jsem se staral o jejich největší rezidenční komunitu, v podstatě městečko, s 10 000 vilami a dalšími maloobchodními objekty na rozloze 11,5 miliónů metrů čtverečních. Říká se mu zelené město, tzv. Emirates Living. Neuplynuly ani dva roky a vedení Emaar Malls Group mne oslovilo s nabídkou pozice manažera jejich vlajkové lodě mezi nákupními centry a já jsem tuto novou výzvu s radostí přijal.
Po více jak čtyřleté zkušenosti jsem se vrátil zpět do Prahy, díky nabídce od společnosti Accolade. Accolade je investiční skupina zaměřující se na výstavbu průmyslových nemovitostí. V této společnosti mám z pozice provozního ředitele na starosti operativu celého portfolia ve čtyřech zemích. Dynamicky rosteme a zároveň zajišťujeme asset management nemovitostí o celkové rozloze 1,3 mil m2 a hodnotě hodnoty téměř 1,134 mld. EUR. Jsme lídrem udržitelné výstavby, podporujeme průmysl budoucnosti a já jsem na náš mladý a dravý kolektiv nesmírně hrdý.
Daří se Vám v praxi uplatňovat znalosti a dovednosti získané studiem oboru Podnikání a právo?
Maximálně. Moje kariéra po celou dobu vyžadovala všechny znalosti a zkušenosti, které jsem při studiu nabyl. Hlavní byl praktický přístup všech profesorů a kupodivu i nás, studentů. Propojení managementu, marketingu, ekonomie a práva, a to jak na mezinárodní, tak i české úrovni – je to takový hezký manažerský balíček „vše v jednom“; čerpám z toho každý den.
Jaké je profesní uplatnění Vašich bývalých spolužáků, se kterými jste nadále v kontaktu?
Jsem v kontaktu s většinou spolužáků a je úžasné sledovat, jak se nám všem podařilo v businesse ujmout. Velká část dokonce pracuje u nadnárodních společností. Zřejmě slušný ročník!
Pokud byste nyní končil bakalářské studium a zvažoval byste volbu navazujícího magisterského oboru, zvolil byste opět obor Podnikání a právo?
Říká se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, ale jasně, že bych si obor znovu vybral. Stejně jako bych ho komukoliv ve svém okolí doporučil.
Jaká konkrétní zkušenost, projekt, vyučující či kurz Vás během studia nejvíce obohatily?
Pro mě osobně je zásadní zkušenost z praxe. Příjemný tedy byl přístup vyučujících k možnosti studentů při studiu zároveň pracovat a získávat opravdu cenné zkušenosti z reálného světa. Myslím si, že pokud je při studiu dobře vyvážena teorie a možná i lehce převažuje praxe, mají tito studenti velkou výhodu.
Už jsem se přiznal k tomu, že k právu jsem nikdy moc netíhnul, tedy je paradoxem, že mě asi nejvíce obohatil předmět Srovnávací́ a evropské obchodní právo profesora Boháčka. Bavil mě a hodně mě naučil, pro orientaci nováčka v oboru prakticky nejlepší volba.
Ing. Kateřina Pařezová, Purchasing & Sales manažerka ve společnosti Extrim S.P.R.L. (absolventka oboru Podnikání a právo na KPEP FMV VŠE v Praze)
Katko, jaká byla Vaše motivace pro výběr oboru Podnikání a právo?
Líbila se mi hlavně kombinace ekonomie, práva a zároveň studia 2 jazyků.
Jaké je v současné době Vaše profesní uplatnění?
Po ukončení studia na VŠE jsem nastoupila na tradingové oddělení v Pixmanii. Pixmania je francouzský e-shop a tehdy evropská dvojka v obchodě s elektronikou hned po Amazonu. Zde jsem se poměrně rychle vypracovala na Trading & Business Support manažera a nakonec řídila 16 lidí. Dnes pracuji jako Purchasing & Sales manažer pro malou belgickou společnost zabývající se velkoobchodem s elektronikou.
Daří se Vám v praxi uplatňovat znalosti a dovednosti získané studiem oboru Podnikání a právo?
Ano, musím uznat, že znalosti získané v oboru Podnikání a právo uplatňuji denně.
Jaké je profesní uplatnění Vašich bývalých spolužáků, se kterými jste nadále v kontaktu?
Velká část mých spolužáků pracuje v korporátech, možnosti uplatnění po ukončení studia tohoto oboru jsou široké a práci si každý z nás našel velmi rychle. Většině z nás poté k finálnímu rozhodnutí, kterým směrem se vydat, výrazně pomohla vedlejší specializace.
Pokud byste nyní končila bakalářské studium a zvažovala byste volbu navazujícího magisterského oboru, zvolila byste opět obor Podnikání a právo?
Neměnila bych! Studovala jsem Podnikání a právo hned od bakalářského studia. Myslím si ale, že pro studenty jiného bakalářského oboru může být přechod na Podnikání v určitém ohledu náročný
Jaká konkrétní zkušenost, projekt, vyučující či kurz Vás během studia nejvíce obohatily?
Zpětně velice oceňuji všechny předměty vyučované panem profesorem Boháčkem, zejména Evropské a srovnávací právo.
Ing. Anna Raiskupová, IS Business Partner ve společnosti Plzeňský Prazdroj a.s. – Asahi Breweries Europe Group (absolventka oboru Podnikání a právo na KPEP FMV VŠE v Praze)
Aničko, jaká byla Vaše motivace pro výběr oboru Podnikání a právo?
Přiznám se, že jsem v 19 letech netušila, co chci dělat, a tak jsem hledala obor s širokým uplatněním a možností studovat jazyky. Podnikání a právo tohle splňovalo a navíc se jednalo o menší specifický obor, kde nás v ročníku studovalo jen 60 – to mi vyhovovalo, všechny spolužáky jsem znala a potkávala je ve škole a dodnes jsem s velkou částí z nich stále v kontaktu.
Jaké je v současné době Vaše profesní uplatnění?
Už skoro 8 let pracuji v IT oblasti. Začínala jsem jako konzultant a administrátor pro HR technologie ve společnosti Deloitte Central Europe SC, kde jsem se později přesunula na pozici manažerky supportního týmu a ze společnosti jsem odcházela jako Technology Experience Leader, kdy jsem se starala o IT služby pro 18 zemí střední a východní Evropy. Dnes jsem již třetím rokem na pozici IS Business Partnera ve společnosti Plzeňsky Prazdroj (skupina Asahi).
Daří se Vám v praxi uplatňovat znalosti a dovednosti získané studiem oboru Podnikání a právo?
Ještě během studia jsem nastoupila v bance jako asistentka právníků v oblasti vymáhání pohledávek – tam by to bez právních základů ani nešlo. Později jsem pracovala v HR oddělení ve společnosti Vodafone a tam jsem byla velmi vděčná, že můžu těžit ze svého studia hlavně v oblasti pracovního práva a práva sociálního zabezpečení. Možná se to nezdá, ale i v IT se právní základy neztratí. Často domlouvám smlouvy s dodavateli, licenční podmínky k SW, anebo teď aktuálně řeším GDPR compliance. V těchto situacích jsou pro mě základní znalosti práva velikou výhodou.
Jaké je profesní uplatnění Vašich bývalých spolužáků, se kterými jste nadále v kontaktu?
Většina mých spolužáků pracuje v oblasti financí, ať už v některé z velkých korporátních bank, ČNB či jiných finančních institucích. Neznám nikoho, kdo by měl problém najít uplatnění, a to ani v době ukončení našeho studia, kdy situace na trhu práce byla o poznání jiná než dnes.
Pokud byste nyní končila bakalářské studium a zvažovala byste volbu navazujícího magisterského oboru, zvolila byste opět obor Podnikání a právo?
S ohledem na moje dnešní působení bych se asi zaměřila spíše na oblast informačních technologií, ale tuhle cestu mi ukázala až následná praxe. Pro studenty s humanitním zaměřením bych obor Podnikání a právo určitě doporučila a nemít dnešní zkušenosti, sama bych asi volila stejně.
Jaká konkrétní zkušenost, projekt, vyučující či kurz Vás během studia nejvíce obohatily?
Dodnes vzpomínám na naše náslechy u soudu a rozbory soudních sporů hlavně v oblasti soutěžního a reklamního práva. To mě opravdu bavilo. Vedle toho jsem měla hodně ráda např. společenstevní právo (dnes už se tomu asi říká právo obchodních korporací) – oceňovala jsem, že katedra nabízí i takto úzce zaměřené kurzy.