Mediace v teorii a praxi – diskuzní seminář konaný dne 21. 3. 2019

Dne 21. 3. 2019 uspořádala Katedra podnikového a evropského práva FMV VŠE v Praze diskusní seminář na téma „Mediace v teorii a praxi“ (pozvánka je k dispozici zde). Toto setkání bylo realizováno jako součást mezinárodního projektu „Online Study Platform on Mediation“, který je financován Evropskou unií v rámci strategického partnerství Erasmus+.

Během tohoto odpoledního setkání byl představen projekt jako takový, Metodická příručka pro výuku mediace na vysokých školách (bližší informace a odkaz pro stažení české verze je k dispozici zde), jejíž přípravu měl český řešitelský tým na starosti, a moderní online platforma pro výuku mediace (otevřený veřejný přístup k této platformě je k dispozici zde), jejíž vytvoření je hlavním výstupem celého projektu. Prezentované podklady si můžete stáhnout zde:

Do zajímavé diskuse o výuce mediace přispělo čtyřicet účastníků ze všech koutů republiky, mezi nimi vysokoškolští pedagogové, mediátoři, advokáti, zástupci Ministerstva spravedlnosti i České advokátní komory.

Všichni diskutující se shodli na tom, že online nástroje jsou v moderní době důležitou součástí výuky a ocenili tréninková videa nahraná v rámci projektu.

Fotodokumentace z této akce je k dispozici zde.

Celá diskuze byla rovněž nafilmována, níže jsou k dispozici příslušná videa:

• Video č. 1 – Přivítání účastníků, představení projektu Erasmus+ Online Study Platform on Mediation, představení Metodické příručky pro výuku mediace na vysokých školách (viz výše) a krátký vstup účastnice Letní školy mediace v Rize (doc. JUDr. Nicole Grmelová, Ph.D. a Bc. Lucie Šálková, studentka KPEP FMV VŠE v Praze).
  • Video č. 2 – Prezentace webové platformy o mediaci, včetně praktických ukázek a nasdílení potřebných odkazů (Ing. Lucie Andreisová, Ph.D.).
  • Video č. 3 – Výuka mediace na Univerzitě Palackého v Olomouci a potenciál možného využití online nástrojů ve výuce (doc. PhDr. Lenka Holá, Ph.D., hlavní host a externí účastník semináře).
  • Video č. 4 – Závěrečná (společná) diskuze všech účastníků semináře.